استعدادیابی موضوعی است که در دنیای امروز اهمیت ویژه ای دارد . شناسایی عوامل موفقیت راه را برای رسیدن به اهداف مختلف در زندگی و کسب موفقیت هموار میکند . این که مشخص شود چه ویژگی هایی انسانها را از یکدیگر متمایز می سازد کاری بس دشوار است که موضوع پرداختن به استعدادیابی را دشوارتر ساخته است .حیات امروز انسانها با تکنولوژی ادغام شده ه و در این میان مشاغل و حرفه های مختلفی وارد زندگی بشر شده است.انسان امروز دیگر دنبال شغل ‍‌‍‍‌پدرخویش نمیرود.هدایت و راهنمایی ذهن خلاق و پژوهشگر انسان امروزی نیاز به مهارت و اگاهی کافی از توانایی های وی دارد.در زیر تعاریفی از استعداد یابی آورده شده که شامل :

استعداد” در فرهنگ های لغت به معنای “توانایی ویژه و طبیعی” و “ظرفیت دستیابی به موفقیت” تعریف شده است.

ریلی و ای. ام ویلیامز عقیده دارند استعدادیابی عبارت است از “فرآیند شناسایی ورزشکاران فعلی که توان بالقوه ای برای نخبه شدن دارند“.

رینگر در تعریف کاربردی استعدادیابی اعتقاد دارد : استعدادیابی یعنی پیش بینی اجرا» (عملکرد) از طریق سنجش ویژگی های جسمانی ، روانی و اجتماعی و همچنین توانایی های تکنیکی.

هر وقت از استعدادیابی صحبت میکنیم در واقع می‌خواهیم توانمندی‌ها و داشته‌های ادمیان را طبقه بندی کنیم. اگر بتوانيد استعدادهای شخصی خودرا شناسايی كنيد،‌ در واقع با استفاده از اين منابع فوق‌العاده موانع بزرگی را از سر راه خود برداشته ایم و تمام مراحل زندگی  خود، چه شخصی و چه حرفه‌ای، به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنید. چه بخواهید روشی مناسب برای راه‌اندازی کسب و کار خود پیدا کنید و چه بخواهید در جایگاه فعلی خود رشد کنید، یافتن استعدادهای نهان اولین قدم است. همراه شما عزیزان خواهیم بود به صورت پیوسته در این امر برای افزایش آگاهی و اطلاعات شما همراهان کلینیک فراشناخت در این زمینه. با این مقدمه  در مطالب بعدی با سن استعداد یابی؛ مراحل آن ؛ وسایل و تستهای مرتبط برای انجام اینکار و فواید آن پیش خواهیم رفت.

…………………………………….

اهمیت استعداد یابی

اهمیت استعدادیابی بسیار بالاست. هیچ‌کس بدون یک سری از سلاح‌های کاربردی خود، به میدان مبارزه نمی‌رود. در زندگی حرفه‌ای ما نیز، این سلاح‌ها همان توانایی‌ها و مهارت‌هایمان هستند. آن‍ها در جایگاه قدرت حرف  اول و آخر را میزنند. این استعداد ها می توانند ما را از هر زاویه ای نشان دهند. زیرا درون ما را تشکیل میدهند.استعدادیابی باعث می شود تا ما مهارت هایمان را ، در موقعیت‌های هیجان‌انگیز قرار داده؛ و دنیایمان را بزرگتر و گسترده تر گردانیم

برخی والدین تمایل دارند کودک خود را در سطح بالای نخبگان ملی و بین‌المللی ببینند. پیشرفت از سطح ابتدایی به سطح نخبگی فرآیندی خیلی پیچیده است. این فرآیند نیازمند شناختو انتخاب افراد بااستعدادی است که شرایط لازم جسمانی، مهارتی، رفتاری و… برای موفقیت در یک رشته خاص (ورزشی، هنری، علمی و…) را داشته باشند. استعداد کودکان در همه زمینه‌ها یکسان نیست بلکه یکی در ورزش، دیگری در هنر، آن یکی در ریاضی وغیره . خلاصه هر کدام از علاقه و استعداد خاصی بهره مند هستند؛ مهم این است که کمک کنیم تا استعداد نهفته فرزندانمان شکوفا گردد. متخصصان استعداد سنجی باید راه کاری بیاندیشند و با استفاده از آزمون‌های معتبر، استعداد کودکان پیش از دبستان توسط والدین و مربیان شناسایی شود؛ آن گاه این افراد آموزش داده شوند تا بدانند چگونه استعدادهای کودک را پرورش دهنددر این زمینه همکاران متخصص ما درموسسه کلیک به یاری شما خواهند آمند.